05HAZİRAN 2017
news

PARA SAYMA MAKİNESİNİ SATIN ALMA REHBERİ

TEKNOSAY ‘dan dev bir hizmet daha, Para sayma makinesi satın almak isteyen vatandaşlara, adım adım para sayma makinesini satın alma rehberini hazırladı. Bu rehberde, aşağıdaki başlıklar hakkında bilgiler edineceksiniz:

 

:: Para sayma makinesi alırken, dikkat edilmesi gereken hususlar

:: Para sayma makineleri ve genel özellikleri

:: Para sayma makinesi tavsiye edilenler listesi

 

Para sayma makinesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Para sayma makinesi, sunduğu imkânlar doğrultusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Satın alma işlemini gerçekleştirirken, öncelikle kendi ihtiyaçlarınıza uygun makineyi belirleyin.

Para sayma makineleri, para sayımı ve para ayrıştırma özelliğine göre, birçok farklı modellerle karşımıza çıkmaktadır. Eğer siz doğru sonuca, en uygun fiyatla ulaşmak istiyorsanız, muhakkak kullanım amacınıza yönelik bir makine seçmelisiniz.

Satın alacağınız para sayma makinesi,  çok ağır olmamalı, size taşıma kolaylığını sunmalıdır. İstediğiniz zaman yerini rahatlıkla değiştirebileceğiniz,  en uygun ağırlıkta olması daha uygundur. Bu bilgi ışında, satın alacağınız makinenin hafif olmasına dikkat etmelisiniz.

Amacına uygun olarak belirlediğiniz makinenin, en son verisyonu ile hizmete sunulan, uzun ömürlü olanını tercih edin.

Satın alacağınız makinenin, garanti kapsamında olanlarını tercih edin. Garanti kapsamında olan makineler, genellikle uzun ömürlü bataryaya sahip olan makinelerdir.

Para sayma makinesi alırken en çok dikkat etmeniz gereken husus ise;  makinenin uluslararası kodlarda ve uluslararası dillerde çalışabilme özelliğine sahip olmasıdır.

Şunu unutmamalıyız ki, para sayma makinesi de sonuçta elektronik bir üründür. Bozulabilir ya da teknik bir hata verebilir. Bu yüzden satış sonrası hizmet alabilmeniz, çok büyük önem arz etmektedir.

Önemli olan, doğru para sayma makinesini, uygun fiyata aldıktan sonra, para sayma makinesi servis ağlarına kolay ulaşım, servis ağlarının yaygınlığı ve para sayma makinesi servislerinde tamir hizmetlerinin hızlı ve güvenilir şekilde yapılmasıdır. Bu şartlara uyan makineleri tercih etmelisiniz.

Para sayma makinesi, garanti süresinin uzunluğu ve alacağınız servis hizmetinin profesyonel ekip tarafından verilmesi de oldukça önemlidir. Size lazım olan makineyi en ucuz fiyata almanız avantaj olmayabilir. Belki de günü kurtarmak için yapılan, ama israfa sebep olan bir alışveriş olacaktır. Konuyu bir bütün olarak değerlendirmelisiniz. Çok ucuz mal alacak kadar zengin olduğunuzu zannetmiyorum. 

Alacağınız makinenin, servis hizmetinde profesyonel ekip tarafından tamir edilmesinin yanında, ucuz yedek parça ve kaliteli malzeme kullanımı da dikkate alınmalıdır. Satın alma aşamasında size bu garantileri sunan, şirketleri ve ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Para sayma makineleri ve genel özellikleri

Para sayma makinesi, dışardan göründüğü kadar basit bir makine değildir. 1920’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bu makine, günümüze kadar bir hayli yol aldı.

Daha çok bankacıların ve finans sektörünün olmazsa olmaz, demirbaşlarından sayılan para sayma makinesi, elle sayılamayacak kadar kalın desteli paraları, tek seferde hatasız ve aynı zamanda sahtesini de anında yakalayarak sayabilmektedir.

1981’de bilgisayar tabanlı para sayma makinelerinin ortaya çıkması ile birlikte, çok hızlı bir değişim geçiren bu makineler, birçok işi aynı anda yapabilmeye başlamıştır. Bu gelişmeden sonra saatte 72 bin adede kadar banknot sayılabilmeye başlanmıştır.

Dijital tabanlı olan bu cihazlar, paraları değerine göre ayırarak sayabilmektedir. Bir yandan sayma işlemini yaparken,  bir yandan da hasarlı olanlarını tespit edebilmektedir.

Bugün kullanılan para sayma makineleri,  ultraviyole imza, manyetik imza, manyetik bant ve kullanılan kâğıdın yoğunluğunu da analiz ediyor.

Çok gelişmiş para sayma makinelerinden biri olan, Hunter Premium Plus’ın, yazdığımız özelliklerden daha fazlasına sahip fonksiyonlarını görmek için, buraya tıklayınız.

 

Para sayma makinesi tavsiye edilenler listesi

Kâğıt para sayma makinesi için aşağıdaki cihazlar gerçekten iyi iş gören ve tavsiye edilen cihazlardır.

 1. Hunter Premium Plus
 2. Hunter Mini Mix Para sayma Makinesi
 3. Magner  İnnavator para sayma Makinesi
 4. Still- T – 9000 Para sayma Makinesi
 5. Still Lidix LX Para sayma makinesi
 6. SITILL 8000 para sayma makinesi
 7. GLORY GFS 120T PLUS Karışık para sayma makinesi
 8. STILL MIX  karışık para sayma makinesi
 9. SEETECH IHUNTER Karışık para sayma makinesi

Bozuk para sayma makinesi için aşağıdaki cihazlar önerilmektedir.

 1. REİS CC 2000 Karışık Para sayma makinesi
 2. STILL BJ 18
 3. REİS CS 3320 SELECTRİK Sahte yakalayan
 4. REİS CS 3310 SELECTRİK Karışık Madeni Para sayma makinesi, Sahte yakalama özelliği var.
 5. REİS CC 1301
 6. STILL 5400 SILVER
 7. PROCOIN PRC  330

 

Yukarıda sayılan cihazlar hakkında, soru sormak ve daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayınız.