01AĞUSTOS 2019
news

PARA SAYMA MAKİNESİ TARİHÇESİ VE MARKALARI

Para hayatımızın hemen hemen her aşamasında yerini almıştır. Hayatımıza bu kadar girmiş olan paraların sayılması için para sayma makinesi icat edilmiştir. Peki para nasıl hayatımıza girmiştir? Para icat edilmeden önce takas usulüyle yahut değerli birtakım taşların alınıp verilmesiyle alışveriş yapılmaktaydı. Madeni paranın tarihçesi oldukça eskilere dayanmaktadır. Anadolu’da zengin bir halk olan Lidyalılar tarafından M.Ö. 7. Yüzyılda kullanılmıştır. Sonrasında Lidya kralı Krezüs saf altın ve gümüş paralar bastırmıştır. Daha sonrasında diğer halklar da kendi paralarını bastırmaya başladılar. 

Kağıt paraların temeli sayılabilecek para ise ilk olarak Asya’da kullanılmıştı. M.Ö. deriden imal edilen parayı ilk kez Çinliler kullanmıştı. Yine ilk kağıt parayı da Çinliler M.S 806 yıllarında kullanmışlardır. Batıda kağıt paraların kullanılması ise 17. Yüzyıllara rastlamaktadır. Kağıt paralar daha sonra bankaların kurulması ile yaygınlaşmıştır. Bu bankaların da aracılığıyla para akışı hızlanmıştır.

Böylece hızlı ve doğru şekilde paranın sayılması zorunluluğu doğmuştur. Bu ihtiyaca özel para sayma makinesi icat edilmiştir. İnsani özelliklerimiz zaman zaman doğru hesaplar yapmamıza engel olabilmektedir. Bu sebepler ışığında bu önemli buluş yoğun ilgi görmektedir. Yazımızda bu makinelerin işlevlerini açıklayarak para sayma makinesi tavsiyesi hakkında açıklamalar yapmak istiyoruz.

 

Para Sayma Makinesi Nerede ve Ne İçin Kullanır?

Para sayma makineleriyle daha hızlı ve daha kolay para saymak mümkündür. Bunun yanında para sayma makinesi kullanmanın, insan eliyle  yapılan sayımdan daha hatasız olacağı malumdur. Para sayma makinası kullanımı sadece hızlı para sayımı ya da hata oranının düşük olması değil, sahte parayı kolayca ayıran sensörlere sahip olması yönünden önemlidir. Böylece firmaların ya da bankaların sahte paralarla uğraşmasının önüne geçilerek, çalışanlar da bu konuda rahat ederler. Çünkü çalışanlar ne kadar dikkatli ve gözü açık olurlarsa olsunlar, bir noktada hata yapma eğilimleri artacaktır. Bu nedenle firmayı güvende tutmak için para sayma makinaları temin etmek yararlı olacaktır.

Para sayma makinesi konusuna geçmeden önce bu makinelerin tarihçesine kısaca değinmek gerekiyor. İlk otomatik para sayma makinesi, Amerika’da 1920’li yıllarda hayatımıza girmeye başlamıştı. Çalışan hatalarını azaltmak için Washington’daki Federal Bill Counter Company tarafından üretilmeye başlanmıştı.

Bu ilk para sayma makinesi, belirtilen para destesine ulaştığı zaman duruyor ve bu desteleri ayırmak için ise arasına tahta çubuk koymak gerekiyordu. İlk modern para sayma makinasının üretimi ise 1962 yılına rastlıyor. Bu para sayma makinesinin geliştiricileri, Tokyo Calculating Machine Works olarak geçmektedir. Daha hızlı ve doğru sonuç vermesinden ötürü piyasaya yayılması çok da uzun sürmüyor.

Bilgisayar tabanlı makinelerin çıkışı ise 1981 yılını bulmaktadır. Bu modern makineler yetmiş iki bin adete kadar banknotu sayabilmekteydi. Bu makineler manüel sayma ve düzenlemeyi devre dışı bırakmasıyla ilgilenenleri sevindirmişti. Bu makinenin bir diğer yararı da paraları değerine göre ayırması ve hasarlı olanları ayırt edebilmesi idi. Bugün kullanılan para sayma makinelerinin birçoğunda da bu özellikler mevcut olmakla birlikte ayriyeten, manyetik imza, ultraviyole imza, manyetik bant ve kağıdın yoğunluğunu da belirleyebilmektedir.

Türkiye’de para sayma makinalarının kullanımı ve gelişimine baktığımızda bu makinelerin 1980’li yıllarda hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Peki, para sayma makinesi nasıl çalışmaktadır?

Makineler sensörler ve dedektörlerle doludur. Üst haznesinde, bulunan sensörlerle üzerine konulan parayı algılar ve makine çalışmaya başlar. Para önce sayım sektörlerinden geçmektedir. Sayım sensörleri, kızıl ötesi dedektörlerle paranın kontrolünü yapar. Ardından paranın kağıt kalınlığını kontrol edilir. Bu kontrollerden geçen sağlam paralar alt hazneye ulaşır ve sayım ekranında sonucu belirir ve sayım bitmiş olur.

 

Para Sayma Makinesi Fiyatları Hakkında Bilgi

Para sayma makinelerinin avantajlarını şöyle toparlamak mümkündür: Sahte paraları nitelikli manyetik kontrolü ile ayırt eder, zamandan ve harcanan enerjiden tasarruf sağlar, paraları gruplandırır. Para akışı fazla bir iş yapılıyorsa, iyi bir para sayma makinası alınması da faydalı olacaktır. Bir diğer husus da para sayma makinesi nereden alınır konusudur. Bu konuya geçmeden önce bu makinelerin fiyatlarından söz etmek istiyoruz.

Para sayma makinesi fiyat aralığına bakmak gerekirse, işletmenize giren çıkan para miktarına, aranılan özelliklere göre fiyatlar da değişiklik gösterebilmektedir. Ucuz makineler piyasada olmakla birlikte uzun seneler boyunca kullanmak niyetindeyseniz kaliteli bir ürün tercih etmeniz uzun vadede size daha yararlı olacaktır.

Firmanızda para saymak için bir ürüne ihtiyaç olduğunu belirlediniz ve bunun için belirli bir bütçe ayırdınız. Kafanızdaki özelliklere uyan bir ürün arıyorsunuz. Peki, para sayma makinesi nereden alınır? Bu ürünleri her markanın kendine ait mağazalarından satın alabileceğiniz gibi internet üzerinden online olarak da kolaylıkla araştırıp satın almanız mümkün.

 

Para Sayma Makinesi Üretimi Yapan Firmalar

Para sayma makinesi konusuna gelirsek birkaç öneri verebiliriz. Öncelikle ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemeniz mantıklı olacaktır. Fiyat aralığınızın ne olacağını önceden belirlemeniz de çeşitliliği daraltacağından seçiminize yardımcı olacaktır. Geniş bir marka seçeneği olan para sayma makinelerinin arasından, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda ürün tercihi yapabilirsiniz.

Örneğin, Glory para sayma makinesi özelliklerini araştırarak işinize uygunluğunu analiz edebilirsiniz. Hatasız sayma mekanizması ve en az sayıda gerçek banknot reddi ile etkin bir performans sağlar. Gürültü ve toz kapağının bulunması da sayım sırasında oluşan gürültüyü ve tozu absorbe eder. Temizlik ihtiyacını minimuma indiren bir teknoloji kullanılmıştır.

Glory para sayma makinası haricinde araştırabileceğiniz bazı markalardan ve özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Stil para sayma makineleri farklı modelleri ile istediğiniz gibi bir ürün bulmanız için size seçenekler sunmaktadır. Örneğin Still T-9000 para sayma makinesinde Danimarka’nın yapay zeka teknolojisi ilk kez kullanılmıştır.

Pek çok özelliği bulunan başka bir marka da Hunter markasıdır. Bu marka para sayma makineleri de seçiminizde göz atmak isteyeceğiniz bir ürün olacaktır. Çekici dizaynıyla etkileyicidir ve diğer teknik özellikleri ihtiyacınıza cevap verir niteliktedir.

Japon malı üretimi yapan Magner para sayma makinesi, öteki para sayma makinelerine oranla daha hassas ve yüksek performans gösterebilmektedir. Sahte para tespitinde de kendine çok güvenen marka, %99.9 oranda sahte para tespiti yaptığını belirtmektedir.

Online alışveriş yapabileceğiniz Seetech marka, farklı para sayma makinesi fiyat aralığına sahiptir. Bazı modellerin dört çeşit yakalama modu bulunmaktadır. (Karışık Modu, Tek Modu, Ayırma Modu, Yönleme Modu) Besleme mekanizmasıyla ürün fonksiyonunu kaybetmeden durmaksızın çalışabilir.

Para sayma makinesi nereden alınır sorusuna cevaben çeşitli internet sitelerinden alabileceğiniz HSM marka para sayma makineleri de gereksinim duyduğunuz özellikleri içinde barındıran önemli ürünlerden bir tanesidir.

Son olarak bahsedeceğimiz Procoin marka para sayma makineleri de sizi ve işletmenizi rahatlatacak özellikleri bünyesinde barındıran bir ürün olacaktır. Bozuk paralarınızı sayabileceğiniz bu üründe sekiz farklı metal parayı ayırma ve sahte parayı ayırt etme özellikleri mevcuttur.

Yukarıda bahsettiklerimizi toparlarsak, ilk önce paranın ve para sayma makinesinin tarihi gelişimini paylaştık. Sonrasında firmaların bu ürünü kullanmalarındaki avantajlarını saydık ve para sayma makinesi markaları hakkında bilgiler sunduk. Sitemiz yıllardır önemli para sayma makinası markalarını online olarak kolayca temin edebileceğiniz güvenilirlikte ve saygınlıkta Türkiye’de hizmet vermektedir.