25TEMMUZ 2019
news

Kağıt para sayma makinesi

Para giriş ve çıkışı yapılan kurum, kuruluş, işyeri ve ofislerde elektronik aletler arasında en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan kağıt para sayma makinesi olup her kurumda muhakkak bulunmalıdır. Eski dönemlerde kurumlar para sayma işlemini insanlara yaptırmaktaydı. İnsanlar işlerinde ne kadar uzman olurlarsa olsunlar yine de hata yapabiliyor ve yanlış saymalar söz konusu olabiliyordu. Fakat gelişen teknoloji bu konuda hataya yer vermeyen bir sistem geliştirerek para sayma makinesi ve çeşitlerini geliştirmiştir.

Muhasebe ve finans bölümünde çalışanların eli ayağı olan kağıt para sayma makinesi çalışanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Para kontrol makinesi adıyla da anılan bu makineler, zaman tasarrufu sağladığından büyük şirketler tarafından ciddi oranda kullanılmaktadır. Büyük şirketlerde genellikle yüksek meblağda giriş ve çıkışlar olduğundan genellikle kağıt para sayma makinesi tercih edilmektedir. Büyük olmayıp alışverişte metal paranın yoğun olarak kullanıldığı mahalle bakkalı, market, büfe, kasap gibi küçük işletmelerde ise bozuk para sayma makineleri daha çok iş görmektedir. Çeşitleri bulunan bu makineler işletmenin durumuna göre değerlendirilebilir.

Kağıt Para Sayma Makinesi Fiyatları Nelerdir

Kağıt para sayma makinesi fiyatları cihazların modeline, markasına göre değişmektedir. Günümüzde çok fazla model ve çeşidi bulunan bu cihazlar birçok marka tarafından üretilmektedir. Her markanın kendine özel artıları olsa da her hususta olduğu gibi kağıt para sayma makinesi konusunda da markanın fiyatlar üzerinde etkisi yok sayılamaz. Farklı ihtiyaca hitap edecek şekilde üretilen bu makineler işlevine göre de fiyatlandırılmaktadır. Bozuk para sayma makinesinin fiyatları farklı iken kağıt para sayma ürünlerinin fiyatları farklı olacaktır. 

Büyük işletmeler ve firmalar ürünün fiyatına bakmadan personeline çalışma zamanından tasarruf sağlamasına yardımcı olacak ve eksik, hata yapmadan doğru sayım yapmasını sağlayacak kağıt para sayma makinesi almaya özen gösterirler. Artık yeni üretilen cihazların çoğunluğu kağıt ve metal para sayma özelliğini bir arada bulundurmaktadır. İki özelliğin ve para kontrol sistemlerinin olması ürünlerin fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır. Cihaz alırken birçok özelliğin fiyatlar üzerinde etkili olacağını bilerek hareket etmek ve ihtiyacı barındıran cihazlar araştırılıp buna göre seçim yapmak gerekmektedir.

Kağıt Para Sayma Makinesi Genel Özellikleri

Kağıt para sayma makinesi ve çeşitlerinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin her birini burada saymak mümkün olmayacağından genel özelliklerini saymakla yetinmek en doğrusu olacaktır. Para sayma makinesi denilince akla gelen özellik paraları eksiksiz saymasıdır. Genel özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Çift operatörlü olup her operatör için özel tuş sistemi
  • Temizlik ihtiyacını en az seviyeye indiren özel bakım teknolojisi
  • Banknot tarama sistemi ve Dual CIS sistemi
  • Piyasaya yeni sürülen banknotları tanıması ve hakikisini sahtesinden ayırabilmesi için SD kart sayesinde güncelleme yapılabilmesi
  • Kalibrasyon ihtiyacının olmaması
  • Amerikan Doları gibi döviz banknotları için sayım hızında seri numarası alma modu
  • Kolaylıkla para erişimi sağlayan donanım
  • Yazıcı veya bilgisayara bağlantı kurabilmek için çeşitli şekillerdeki kart portu
  • Sahte parayı gerçek olandan ayırmak için özel tanıma sistemi
  • Kağıt para sayma makinesi ve çeşitlerindeki pratik bir diğer özellik ise elle banknot değeri girme olanağının olmasıdır.

Kağıt Para Sayma Makinesi Kullanımı ve Çalışma Sistemi

Kağıt para sayma makinesi kullanımı gelişen teknolojik tasarımları sayesinde oldukça kolay ve pratiktir.  Her çalışan personelin sıkıntı yaşamadan sayım işlemini gerçekleştirebileceği bu cihazlarda yapılması gereken tek bir işlem vardır. O da istenen para destesinin cihazın para hazinesine yerleştirilmesi ve çalıştır tuşuna basılmasıdır. Çalıştır tuşuna bastıktan kısa bir süre sonra, cihazın LED ekranında sonuç yazılmaktadır. Sayım işleminin süresi para destesindeki kağıt banknotlarının sayısına göre değişmektedir. Ne kadar çok banknot olursa olsun cihazların çoğunluğu akıllı göstergeler sayesinde hızlı sonuç verme üzerine tasarlanmıştır.

Kağıt para sayma makinesi cihazlarının içi sensör ve detektörlerle ile donatılmıştır. Para sayma makinesi fiyatları, bu donatılan sensör ve detektörlerin kalitesine göre de değişiklik göstermektedir. Makinenin üst kısmında bulunan sensör, hazineye konulan para destesini algılar ve makinenin çalışmasını başlatır. Cihaz içine alınan banknotlar ilk olarak sayım sensöründen geçer. Sayımda bulunan kızıl ötesi dedektörler paranın eksik ve yırtık olup olmadığını kontrol eder. Kızıl ötesi dedektörler şayet parada eksiklik tespit ederse sayımı durdurur kullanıcısını ikaz eder. Çift katlı makinelerde eksik banknot üst hazneye bırakılarak sayıma devam eder. Kızıl ötesi dedektörlerden geçen paralar sahte kontrol dedektörlerine gelir ki burada da sahte olanlar ayrılır ve sayım tamamlanır. Böylece güvenle işletmeler için önemli olan para sayım işi gerçekleştirilmiş olur.