14TEMMUZ 2019
news

Sahte Para Dedektörü Nedir?

Sahte para dedektörü günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle alışveriş merkezleri, bankalar ve tahsilat birimleri bu cihazları sıklıkla kullanmaktadır. Mor ötesi ışınlar ile çalışan bu cihazlar, para girişi gerçekleştirildiğinde gerekli kontrolleri sağlamaktadır ve gerekli kontrolleri sağlarken de kontrol sensörleri ile birlikte hareket etmektedirler.

Sahte para dedektörünün çalışma prensibi son derece garantilidir. Herhangi bir aksamaya neden olmadan girişi gerçekleştirilen paranın boyutu, rengi ve yapısı sensörler tarafından kontrol edildikten sonra uyarı verilmektedir. Sahte paralara karşı makine sinyal vermekte ve kullanıcıları da uyarmaktadır. Bu sebeple yoğunluğun çok olduğu ve manuel kontrollerin gerçekleştirilemediği pek çok yerde sahte para dedektörü kullanılmaktadır.

Sahte Para Dedektörünün Avantajları

 

Sahte para dedektörlerinin yaygın olarak kullanıldığı yerler arasında marketler ve bankalar yer almaktadır. Paranın sahte olup olmadığını birkaç farklı yöntem ile tespit etmek mümkündür; ancak yüksek miktarda paranın giriş çıkışı olan yerlerde sahteciliğin önüne geçebilmek için sahte para dedektörü icat edilmiş ve bu makineler ile gerekli kontroller sağlanmaya başlanmıştır. Pek çok yönden avantajı bulunan bu cihazlar yapay zeka olarak nitelendirildiğinden yanılma durumu yoktur. 0 hata ile performans gösteren bu cihazların, kullanıcılara sunmuş oldukları avantajlar ise aşağıda detaylı bir şekilde sunulmaktadır.

  • Sahte para dedektörleri sayesinde kullanıcılar zamandan tasarruf sağlayabilmektedir.
  • Sahte para dedektörleri en hızlı şekilde paraların kontrolünü sağlamakta ve kesin sonuç vermektedir.
  • Dolandırıcılığın yoğun olduğu günümüzde, olası sorunların karşısına geçebilmek için sahte para dedektörü kullanılmak en garanti yoldur.

Sahte Para Dedektörünün Kullanım Alanları

Sahte para dedektörü olarak adlandırılan cihazlar aslında banknotların yoğun olarak kullanıldığı alanlarda yer almaktadır. Kullanımın yaygın olarak gerçekleştirildiği alanların içinde ise döviz büroları, alışveriş merkezleri, marketler, bankalar, büyük işletmeler ya da buna benzer pek çok alan bulunmaktadır. Özellikle bankalara yatırım amaçlı olarak gelen müşterilerin banknotları, banka kasasına girmeden önce hem detaylı bir şekilde sayılmakta hem de detektörlerden geçirilmektedir. Bu durum, banka kasasından çıkışı gerçekleştirilecek olan banknotlar için de geçerlidir. Bu dedektörler sahte para durumuna karşı hem müşterilerin hem de işletmecilerin paralarını garanti altına alan cihazlar arasında yer almaktadır.