23HAZİRAN 2019
news

Para Sayma Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Para alışverişlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği işletmelerde ya da banka gibi mecralarda para sayma makinesi yoğun olarak kullanılmaktadır. Hem bozuk para hem de banknot sayabilen bu cihazlar belli sensörlerin devreye girmesi ile paraları tanımlamakta ve kullanıcılara gerekli uyarıları vermektedir. Sahte, yırtık ya da hatalı paraların ayrılmasına olanak sağlayan bu akıllı makineler pek çok alanda kullanılmaktadır.Farklı türdeki para sayma makinesi çeşitlerinin en çok kullanıldığı alanlar aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Döviz Büroları

Para alışverişlerinin yoğun olarak yaşandığı yerler arasında döviz büroları ön sıralarda yer almaktadır. Farklı para birimlerinin her gün bu bürolara giriş çıkış yapması nedeni ile hem paraların sahte olup olmadığı kontrol edilmekte hem de gerekli sayımlar gerçekleştirilmektedir. Sahteciliğin önüne geçilebilmesi ve olası eksikliklerin giderilebilmesi için para sayma makinesi döviz bürolarında mutlaka kullanılması gereken cihazlar arasında yer almaktadır. Döviz bürolarında yoğunluğun yüksek olması nedeni ile manuel sayım işlemi gerçekleştirilmemekte ve yüksek meblağların farklı para birimlerine çevrilebilmesi için hızlı sayım yapabilmek amacı ile para sayma makinesi kullanılmaktadır.

Bankalar

Para sayma makinesi en sık bankalarda kullanılmaktadır. Bankaya gelen müşterilerin kredi, mevduat ya da çek tahsilatı gibi işlemlerinin sağlanabilmesi için yüksek miktarların çıkışının yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bankalara yatırım amaçlı yüksek miktarlar getiren pek çok müşterileri de bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda hataya sebebiyet vermemek için para sayma makineleri kullanılmakta ve bu sayede sahteciliğin önüne geçebilmek için gerekli önlemler alınmış olmaktadır.

Kuruluşlar ve İşletmeler

Para sayma makinesi bankalar, döviz büroları ve küçük işletmelerin yanı sıra ticari kurum ya da kuruluşlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Yırtık, hatalı ya da sahte olan paraların ayırt edilebilmesine ve paranın çok hızlı bir şekilde sayılabilmesine olanak sağlayan bu cihazlar, daha pek çok farklı alanda da kullanılmaktadır. Sensörler ile kullanıcılara uyarı veren cihazlar, kısa vadede manuel sayımların önüne geçmiş ve kullanıcıları da büyük bir külfetten kurtarmıştır. Her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile birlikte makinelerdeki hata oranı en az indirilmekte ve para sayma makinelerinden çok daha yüksek verim alınmaktadır. Günden güne özellikleri gelişen para sayma makinesi çeşitlerini sitemizde bulabilir ve uygun fiyata temin edebilirsiniz.