22AĞUSTOS 2017
news

PARA SAYMA MAKİNELERİ NASIL ÇALIŞIR?

Para sayma makinesi dışardan kolay görünsede aslında programlamasında büyük bir teknolojiyi barındırıyor. Gelin bu makineyi birlikte inceleyelim.

Parayı hazneye yerleştiriyoruz ve inanılmaz kısa sürede parayı ayrıştırıyor, en doğru şekilde sayıyor. Bize bu işlem çok basitmiş gibi gelse de makinenin içindeki sistem bir hayli karışık. 
Para sayma makinelerini yakından incelediğimizde onlara belki de farklı açıdan bakacaksınız. 

Nasıl çalışıyorlar?

Adaptör makineye gereken gücü verir gücü aktif etmek için birde elektrik girişi lazım. Elektrik akımını aldıktan sonra bu akım önce anakarta gider. Anakart üzerinde birbirine bağlı bileşenler gelen akımı işlemciye iletir. İşlemciye bir hayli görev düşmektedir. Cihaz tamam peki bu cihaz parayı nasıl algılıyor burası dikkat çekici kısım. Makinenin para alma ünitesi aslında makinenin kapma lastikleridir ve bu lastiklerin üzerinde 
gözler vardır. Parayı üniteye koyduğunuzda lastiklerin üzerindeki göz devreye girer. Bu göz gözle görülmeyen kızılötesi ışınlar yayar. Üzerine para konulduğunda ışınlar paraya çarparak kırılır. Bu durum kısa devre meydana gelmesine sebep olur ve oluşan kısa devre ilk olarak ekran kartının üzerindeki işlemci tarafından algılanır. İşlemci bu komutu diğer işlemciye yani ekranınızın ana kartı üzerindeki işlemciye iletir. Bu aşamadan itibaren motor çalışmaya başlar, lastik aksam harekete geçer. Cihazdaki aksamlar kayışlar yardımıyla döner, para içeri alınmaya başlar. Bu noktada sensörlerin görevi başlar. Sensörlerin görevi ise parayı saymaktır.

Peki bu sensörler parayı nasıl sayıyor? 

Sensörlerden verici olanlar kızılötesi sinyal yayar. Bu sinyaller karşılarında bulunan alıcı sensörlere gider verici sensörlerden çıkan ışın para geçerken kesilir ve alıcı olan sensörlere yansımaz. Böylece bir ışın kırılması meydana gelir. Burada oluşan sinyal doğrudan cihazın beynine gider yani cihazın beyni anakarttaki işlemcidir. işlemci algıladığı sinyali +1 olarak kaydeder ve her para geçişinde sayı ekran kartınada yansır. Para lastik aksamdan geçerek son kısma yani paletlere doğru ilerler ve ordan dışarı çıkar. Her para geçişinde bu işlem hızlıca tekrarlanır. Bu şekilde çok sayıda para sayılır. Para sayma makinesi pratiktir ve kullanıldığında verimli sonuçlar alınır.