06HAZİRAN 2019
news

Para Sayma Makinası Ne İşe Yarar?

Günümüzde para sayma makinaları pek çok alanda kullanılmaktadır. Bankaların yanı sıra çok büyük işletmeler de herhangi bir hataya mahal vermemek için para sayma makinası kullanmaktadır. Bu cihazlar belli sensörlerle içerisine konulan paraları algılamakta ve çalışmaya başlamaktadır. Sayım sensörü adı verilen bu mekanizmalar aslında paranın kesik ya da yarım olup olmadığını da kontrol etmektedir. Sayım sensörleri kızıl ötesi ışınlar yardımı ile parayı algılamakta ve gerekli kontrolleri sağlamaktadır. İçerisine konulan paralarda herhangi bir anormallik, yırtık ya da kesiklik bulunuyor ise para sayma makinası sayımı durdurarak uyarı vermektedir. Bazı makineler çift katlı olarak nitelendirilmektedir. Bu makinelerin çalışma prensipleri farklıdır ve hatalı ya da yırtık olan paraları en üst katmana göndererek sayım yapmaya devam etmektedir.

Çift katlı para sayma makinasında tüm paralar sayım sensörlerinden geçirildikten sonra kontrol dedektörleri devreye girmektedir. Ultra viyole gibi sensörler devreye girerek şüpheli paralar ile alakalı sinyaller vermektedir. Tanımlı olmayan ya da şüpheli olarak algılanan paralar, sistem tarafından ortaya çıkarıldığı takdirde banknot en üst kata atılarak uyarı gerçekleştirilir ve sayım devam eder.

 

Sayım Sensörleri

Yeni nesil para sayma makinalarında 2D ve 3D olmak üzere farklı sistemler bulunmaktadır. 2D adı verilen sistemler banknotların yüksekliğini ölçerek değerlendirme gerçekleştirmektedir. 3D sistemler ise banknotların genişliğini ölçmekte ve buna göre değerlendirme gerçekleştirilmektedir. Para sayma makinası adı verilen cihazlarda paranın renk tonunu ya da yoğunluğunu kontrol eden sistemler ise IR sensörü olarak bilinmektedir. 3D, 2D ve IR sensörleri paranın sahteliği ve paranın değeri hakkında kullanıcıların detaylı bilgiye sahip olmasına olanak sağlamaktadır.

Para Sayma Makinasının Avantajları

İnsanlar fiziksel ya da beyinsel yorgunluklar nedeni ile sayım işlemlerine kendilerini verememekte ve zaman zaman hatalar gerçekleştirebilmektedir. Yapay zeka olarak bilinen para sayma makinası sıfır hata payı ile paraları tek tek kontrol işlemi sağlamakta ve net rakamı kullanıcılara bildirmektedir. Bu nedenle bankalar ya da büyük işletmeler hem hızlı işlem yapabilmek hem de gerekli tespitleri gerçekleştirebilmek için insan eli ile para sayma işleminin yerine para sayma makinalarını kullanmaktadır. Banknot sayısı, sahte para olup olmadığı ya da banknotlarda herhangi bir hasar bulunması gibi durumlar, bu makineler sayesinde kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu özel para sayma makinası modellerini teknosay.com sitemizden inceleyip sizin için en uygun olan çeşitlerini kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.