14ŞUBAT 2018
news

Madeni, metal yada bozuk para sayma makinesi

>> Elektrik enerjisi ile prize bağlı olarak veya  prizden ayrı olarak herhangi elektrik enerji kaynağıyla çalışabilmektedir.

>> Madeni ,metal yada bozuk para sayma makinesinin giriş haznesine yerleştirilen maden yahut bozuk paraları teker teker ayrıntılı bir şekilde  kontrol ederek  çıkış yerinde bulunan haznesine tasnif etmiş bir halde ve ayırarak gönderir.

Madeni metal veya bozuk para  sayan bu makine, bir yandan da saymış olduğu madeni -bozuk paraların gerçek mi sahte mi olup olmadığını kontrol eder; bu şekilde gerçek olmayan para varlığının zararlarını sıfırlayarak yok eder.

Metal Para sayma Makinesi

Madeni metal veya bozuk para makinesi, özellikle bankalarda toptan eşyaların alış verişinin yapıldığı yerlerde  yahut madeni -bozuk paranın çokça kullanıldığı iş yerlerinde bulunur. Bazı  makinelerde hem madeni-bozuk  para sayma ünitesi mevcut iken bununla beraber kağıt para sayma ünitesi bulunur;  bir çok makine, tekli sayma işlemi gerçekleştirir. Bazı makineler, bozuk para saymayı ayrı bölmelerden yapar; böylece paranın sayılmasıyla birlikte istiflenmesi de mümkün olur.

Paranın gerçek olduğunu kontrol eden denetim cihazı, genel itibariyle yalnızca tek bir para birimini denetler ; tabi ki bazı bozuk madeni para sayma makinelerinin  birden fazla para birimini aynı zamanda denetlemesi mümkündür. Metal para sayma makinesi, süratli  ve etkili netice  vererek birkaç saniye ya da daha az bir  sürede sahte parayı belirleyip ayırmayı sağlar.

Özellikle sahte metal paralar yüzünden bir çok  esnafının sık sık Cumhuriyet savcılıklarına gidip suç duyurusuna karşılık ifade verdiklerini bazı esnaflar  dile getirir.İşte tam burda devreye Metal para sayma makinesi girmelidir.Örneğin  halka açık fırıncıların müşterilerden gelen metal parayı kağıt paraya dönüştürmek için gittiklerinde bu sahte metal para sorunu ile karşılaşıyorlar.

Bu sahte parayı gerçeğinden ayırmak gerçekten  zor bunu ancak metal para sayma makinesi sağlayabilir.. Bu nedenle bazı işyerleri hakkında  rapor düzenleyip, Cumhuriyet Savcılığına sahte parayla ilgili suç duyurusunda bulunuluyor. Bu paraları Merkez Bankasına götürdükleri vakit problem ile karşılaşıyorlar. Savcılığa da resmi  ifade vermek durumunda kalıyorlar.Örneğin  bazı fırınlara günlük takriben 3 bin lira demir para gelebiliyor .  Tabi ki bunları haftada 1-2 kez  bankaya götürüp kağıt banknotlara çevirmek durumunda kalıyorlar. Metal paraların içinde en çok 1 TL sahte geliyor.  Hatta bunun yanı sıra kullanılmayan para geliyor.mesela içinde cent’ten veya değeri düşük  çeşitli paralar bulunuyor. Bu paraları elle kontrol etmeye çalışmak günlük yaklaşık 2 saati alır bu nedenle metal para sayma makinesi bu tür iş yerlerinde kullanılması elzemdir.