17EYLÜL 2017
news

EVRAK İMHA MAKİNELERİ NE İŞE YARAR NASIL ÇALIŞIR ?

Son yıllarda hızla artan hırsızlıklar içinde , kimlik hırsızlığı ve evrak hırsızlığı ön plana çıkmaya başladı. Şahıslara ait ve oldukça büyük öneme sahip bilgi ve evrakların korunması da bir mesele haline geldi. Şahsi bilgilerin korunması ve başkalarının eline geçmemesi hususunda arayışlar artış gösterdi. Bu taleplerin artması girişimcileri hareke geçirdi. Gelişen teknolojinin yardımıyla da bir çok alternatif yöntemler ortaya çıktı. Bu alternatifler içerisinde de en makul ve en iyi iş gören yöntem evrak imha makineleri oldu. Gelişen teknolojinin sunduğu imkanlarla bir çok özelliğe sahip evrak imha makinesi, kağıt imha makinesi, kağıt/evrak öğütücü, kağıt/evrak parçalayıcı gibi farklı bir çok isimler ortaya çıktı. Farklı bir çok isimle adlandırılan tüm bu cihazlar işleyiş bakımından aslında aynı hizmeti yerine getirmektedirler. Bu noktada evrak imha makineleri ne işe yarar? Sorusunun cevabına kısaca , insanların başkalarının eline geçmesinden endişe ettikleri belge ve bilgileri güvenli bir şekilde ortadan kaldırma işine yarar diyebiliriz.

Evrak imha makineleri nasıl çalışır ?

Evrak imha makineleri giriş haznelerinden aldıkları belge veya dokümanları , makine içerisinde yer alan parçalama, yakma ve öğütme işlemlerinden geçirerek bir daha kullanılamayacak hale getirirler. Evrak imha makineleri 2. Ve 3. Şahıslar tarafından görülmesi istenmeyen önemli bilgileri içeren doküman ve belgeleri yok ederek şahıs veya kurumların güvenliğini sağlamış olur. Günümüzde artan kimlik ve belge dolandırıcılığı açısından değerlendirildiğinde evrak imha makinelerinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. İşletmeler açısından son derece önemli olan belge ve evrakların en güvenli bir şekilde imha edilmesi ancak evrak imha makineleri ile mümkün olabilmektedir.

İş yeri, ev ya da ofis gibi geniş kullanım alanlarına sahip evrak imha makinelerinin kullanılacağı alana göre değişik tür ve özellikleri bulunmaktadır. En ideali kullanılacak alana uygun olanını temin etmek olacaktır.

Evrak imha makinesinin öne çıkan bazı özellikleri ?

Evrak imha makinesi almaya karar verdiğinizde sizin için en iyisi ve en uygunu kullanım amacınıza göre alacağınız evrak imha makinesiolacaktır. Amacınıza uygun evrak imha makinesi alırken en başta dikkat etmeniz gereken özelliği ise kağıt öğütme kapasitesidir.

İşlerinizde eğer imha etme fazla olmayacaksa 1- 8 yaprak

İşlerinizde imha yoğunluğu orta düzeyde olacak ise 8-14 yaprak

İşlerinizde imha etme oranı yüksek düzeyde olacaksa 14 yaprak ve üzeri öğütme kapasitesine sahip olan makineleri tercih etmelisisniz.

İş yerinizde , ofisinizde ya da evinizde bu makinaları kullanacak kişi ve personel sayısına göre de farklı özellik ve tiplerde kağıt imha makineleri bulunmaktadır. Kişisel kullanım, profesyonel kullanım ve ticari kullanım olmak üzere 3 farklı katagoride satış işlemi gerçekleşmektedir.

Evrak imha makinelerinde dikkat edilmesi gereken diğer özellikler ise şunlardır:

  1. Otomatik olarak yeniden başlatma düğmesi: Uyku modundan dolayı enerji tasarrufu sağlar.

  2. Tıkanma önleyici sistem: Tıkanma işlemi önleyici bir sensör sayesinde engellenir.Bu özelliği taşıyan makinelerde tıkanma işlemi olmaz kesintisiz öğütme işine devam eder.

  3. Biyometrik koruma özelliği: Kağıt imha makinelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli özelliktir.Giriş haznesine yerleştirilen kağıt ve insan elini algılayabilen bu yöntem , insan elinin belirlenen bir mesafedn fazla yaklaşması durumunda makineyi durdurur. El sıkışması gibi istenmeyen durumları engeller.

  4. Sistem güvenliği: kapasitesinden daha fazla kağıt yüklemesinde makinelerin kağıt öğütme işlemini otomatik olarak durduran sistemdir. Gereğinden fazla kağıt yüklemesini engelleyerek makinenin ömrünü uzatır.