25EYLÜL 2017
news

DOKÜMAN / GÖRÜNTÜLEYİCİ KAMERASI NEDİR ?

Doküman kamerası “ veya “Görsel sunucu “ olarak adlandırılan görüntüleyici kamera , başta öğretmenlerin, öğrencilerin ve sunum yapan herkesin daha fazla bilgiyi görüntüleyip , sınıfla veya izleyicilerle paylaşılmasını sağlar.

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız “ Doküman Kamerası “ daha çok dijital öğretim aracı olarak kullanılmaktadır. Tercih edilmesinde ; maliyetin az olması, pratik kullanımı, zaman tasarrufu ve taşınabilirlik kolaylığı gibi etkenler ön plana çıkmaktadır. Yapmanız gereken çok basit adımlar vardır. Sahip olduğunuz “Doküman Kamerası “ nı etkileşimli bir yazı tahtasına , projektöre , bilgisayara ya da herhangi bir monitöre takın ve kullanmaya başlayın. İstediğiniz nesneleri kamera altına yerleştirerek tanıtabilir ve üzerinden ders verebilirsiniz. Tanıtmak istediğiniz nesneyi en ince ayrıntılarına kadar gösterebilir ve detaylar hakkında bigi verebilirsiniz.

Doküman/ Görüntüleyici Kamerası , öğretmenlere, öğrencilere ve sunum yapan herkese bir resim çizili kağıttan piyanoya hatta renk cünbüşünden oluşmuş oyun hamurlarına kadar neyi göstermek arzu ediyorlarsa onu göstermeye ve anlatmaya imkan sunar.

Son derece esnek bir öğretim ve sunum aracı olan “ Doküman kamerası “ nın kolunu veya kamera başlığını döndürmek kaydıyla çok daha değişik açılardan farklı görüntüler elde edebilirsiniz. Esnek olan görüntüleyici kamra ile farklı görüntüler yakalamanın yanında notlar ekleyebilirsiniz, işaret edebilirsiniz , görüntüyü uzaklaştırıp yakınlaştırabilirsiniz.

Görüntüleyici kamera öğretimde verimi arttıran harika bir ICT eğitim aracıdır. Derslerin sunumunu loaylaştırdığı gibi , dersin içeriğini zenginleştirme konusunda da oldukça favoridir. Öğretmenler ICT eğitimi ve araç kullanımı için önceden zaman harcamazlar. Bu zaman tasarrufu ile öğrencilerle daha kaliteli birliktelik yaşarlar. Böylelikle öğretmenler dersin planlanması ve öğrenci etkileşimine daha fazla zaman ayırabilmektedirler.

Doküman / Görüntüleyici kamera aşağıdaki işlemler için kullanılabilir ;

  1. Bir nesneyi daha büyük bir ekrana yansıtarak daha da büyütür. Sınıf içerisinde nesneleri tüm öğrencilerin görebileceği boyuta getirir. Böylelikle öğrencilerin bir yere yığılmalarının önüne geçer. Somut öğrenme açısından da nesnelerin büyütülmesi fayda sağlayacaktır.

  2. Uygulamalı becerileri daha yakından göstererek öğrenilmesini kolaylaştırır. Uygulamalı eğitimlerde ve el becerilerinin öğretilmesinde daha çok sayıda öğrenciye uygulamayı detaylı bir şekilde gösterme fırsatı sunar. Özellikle uygulama gerektiren anlatımları tüm detayları ile en yakın bir şekilde gösterir. Uygulamalaı eğitimlerde uygulaması yapılan işin değişik boyutlarda görülmesini de sağlayarak tam öğretim gerçekleştirir.

  3. Klasik eğitim dışında canlı eğitim argümanları kullanma fırsatı sunar. Öğrencilerinize anlatacağınız küçük boyuttaki canlıları ve küçük hayvanları canlı olarak büyüterek gösterme imkanı sunar. Gerçek hayvan hareketlerini tüm öğrencilerinizin canlı olarak yakından izlemelerine fırsat tanır.

  4. Daha etkileşimli bir sınıf ortamı oluşturmanıza yardım eder. Öğrenciler hazırladıkları ödev ya da projelerini sınıfın karşısına geçerek “ Doküman Kamerası “ yardımı ile tüm detaylarını arkadaşlarına gösterip anlatabilirler. Böylelikle sınıf içi etkileşim de sağlanmış olur.

  5. Paranızdan ve değerli zamanınızdan tasarruf etmenizi sağlar. Doküman kamerası yardımı ile hem paradan hem zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Herhan gi bir bilgiyi internetten indirme veya çıktı alma , fotokobi çekme gibi maliyeti olan işlemlerinizi azaltabilirsiniz. Aslında geröekçi tüm materyaller etrafımızda, kitaplarımızda mevcut. Yapmanız gereken o bilgi ve nesneleri büyütün ve ekrana yansıtın. Bu yöntem hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  6. Görüntüleyici Doküman Kamerası diğer ITC eğitim araçlarından çok daha farklı bir karektere sahiptir. Hemen hemen her işinizde anlık ve esnek olarak öğretimlerde bulunabilirsiniz. Doküman Kamerası malzeme olarak sadece sanat eserleri ya da dijital ortamlar değildir. Gerçek yaşamdan CANLI veya YAŞAYAN her şey Doküman Kamerasının malzemeleridir