30MAYIS 2019
news

Bozuk Para Sayma Makinesi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Para sayma makineleri arasında önemli bir yere sahip olan bozuk para sayma makinesi banknotlardan farklı olarak sadece bozuk paraları saymak için kullanılmaktadır. Demir paraları çaplarına ve ağırlıklarına göre tanıyan bu sistem, hem sahte olup olmadığı kontrolü yapmakta hem de sayım işlemini gerçekleştirmektedir. Fatura tahsilât birimleri, döviz büroları ya da bankalar bu makineleri sıklıkla kullanmaktadır. Bu işletmelerin yanı sıra bozuk para sayma makineleri fırın, bakkal ya da market gibi pek çok küçük işletmede de önemli bir role sahiptir. Sayısız bozuk parayı aynı anda ayırabilme, ölçebilme ve sayabilme özelliğine sahip olan bu makinelerin çeşitleri de kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir.

Bozuk Para Sayma Makinesi Nasıl Çalışır?

Bankaların, işletmelerin ya da kurum veya kuruluşların kullanmakta oldukları bozuk para sayma makinesi farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bozuk para sayma makinesi para birimine göre farklı haznelere sahiptir ( 50KR, 25KR, 10KR ve 1TL ). Sayılması istenen bozuk paralar değerin gösterildiği haznelere yerleştirilerek sayma tuşuna basılır ve sayma işlemi başlatılır. Farklı para biriminin yer alması gerektiği hazneye uygun olmayan bir para yerleştirildiğinde, para sahte olduğunda ya da parada belli bir problem olduğunda para sayma makinesi hata sayarak sayım işlemini durdurmaktadır. Kullanıcılar gerekli kontrolleri sağladıktan sonra sahte paraları ayırabilmekte ya da yanlış yerleştirilen paraları tespit edebilmektedir. Manuel sayımlar yerine günümüzde daha çok bozuk para sayma makinesi kullanılmaktadır. Yapay zekâ olarak adlandırılan bu cihazlar, kullanıcıların hata yapmasına olanak vermemekte, zamandan tasarruf sağlamakta ve sahteciliğin de önüne geçebilmektedir.

Bozuk Para Sayma Makinesi Kullanım Alanları

Bozuk para sayma makinesi, alışverişlerde demir paranın yoğun bir şekilde kullanıldığı yerlerde talep edilmektedir. Bankaların yanı sıra döviz büroları, marketler, fırınlar, bakkallar, sucular ya da postanelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Akşam saatlerinde kasa kapanışı gerçekleştiren personeller zamandan kazanabilmek için bozuk para sayma makinelerini kullanmakta ve yaklaşık olarak zamandan %80 oranında tasarruf sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok işletme zaman karlılığı açısından bozuk para sayma makinelerini tercih etmektedir ve hem zamandan tasarruf etmekte hem de sayılan paralardaki hata unsuru sıfıra inmektedir.